Studiowanie na zasadach obowiązujących obywateli polskich

Następujące osoby są uprawnione do kontynuowania nauki lub szkoleń oraz uczestniczenia w pracach badawczo-rozwojowych zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie dla obywateli polskich:

  1. posiadacze ważnej Karty Polaka;
  2. cudzoziemcy, którym przyznano zezwolenie na pobyt stały;
  3. cudzoziemcy posiadający status uchodźcy, przyznany przez Rzeczpospolitą Polską;
  4. cudzoziemcy, którym przyznano ochronę czasową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  5. pracownicy migrujący będący obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu - oraz członkowie ich rodzin mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  6. obcokrajowcy, którzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej;
  7. cudzoziemcy, którym udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  8. obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu oraz członkowie ich rodzin posiadający prawo stałego pobytu.
  9. obcokrajowcy, którzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali zezwolenie na pobyt czasowy w zależności od okoliczności:
  • zezwolenie na pobyt czasowy przyznane w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
  • zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu połączenia się z rodziną,
  • posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udzielone przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz (a) zamierza być zatrudnionym lub prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie na tym terytorium, lub ( b) zamierza podjąć lub kontynuować studia lub kształcenie zawodowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub (c) udowodni, że istnieją inne podstawy do jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  •  jest członkiem rodziny cudzoziemca, z którym mieszkał na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i towarzyszy mu lub dąży do zjednoczenia się z nim.

Masz prawo do nauki zgodnie z zasadami obowiązującymi obywateli polskich - będziesz podlegać tym samym opłatom i będziesz uprawniony do wsparcia finansowego Uniwersytetu (stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych i pomoc materialna, stypendium Rektora dla wybitnych studentów).


Na podstawie: Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Tekst jednolity z dnia 30 października 2017 r. Dz.U. z 2017 r., Poz. 2183)